Rozróżnienie zapachów na męskie i damskie to wytwór XIX wieku. Wcześniej nie było takiego podziału. Wytwarzano pachnące wonie, w których gustowali tak mężczyźni, jak i kobiety. Wszystko zależało odindywidualnych upodobań.

Podział i tworzenie zapachów dla określonej płci to produkt nowoczesności, mający na celu łatwiejsze dopasowanie kompozycji zapachowych do konkretnychgrup odbiorców. Takie rozróżnianie zapachów nie jest czymś niezbędnym, bo dlaczego mężczyzna nie mógłby używać orzeźwiających owocowo-kwiatowych zapachów, skoro uwielbia takie nuty? Czemu też kobieta nie mogłaby otulić się mocną i ciężką wonią, jeżeli sprawiają jej one przyjemność?

Niejednokrotnie zdarza się, że stworzone z myślą o mężczyznach kompozycje bardziej przypadają do gustu paniom. Na szczęście, w dzisiejszych czasach wielu kreatorów zapachów (głównie zapachów niszowych, ekskluzywnych) dąży do zniesienia tego sztucznego podziału na perfumy damskie i męskie.

Współczesne społeczeństwa coraz bardziej zacierania różnice płciowe. Moda na unisex zaczyna ogarniać cały świat. W produkcji perfum również można zaobserwować te przemiany mentalności i z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej perfum typu unisex.